تبلیغات
نسیم - اجلاس سران کشورهای فارسی زبان در تهران آغاز شد

جستجو

 

اجلاس سران کشورهای فارسی زبان در تهران آغاز شد


موضوع: اخبار ایران ،

اجلاس سران کشورهای فارسی زبان در تهران آغاز شد

اجلاس یک روزه سران کشورهای فارسی زبان با حضور روسای جمهور ایران، افغانستان و تاجیکستان دقایقی پیش در مجموعه سعد آباد تهران آغاز بکار کرد.

ادامه خبر درادامه مطلب

منبع: خبر گزاری مهر

اجلاس یک روزه سران کشورهای فارسی زبان با حضور روسای جمهور ایران، افغانستان و تاجیکستان دقایقی پیش در مجموعه سعد آباد تهران آغاز بکار کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، ظهر امروز پنجشنبه حامد کرزای  رئیس جمهور افغانستان به همراه زلمای رسول وزیر خارجه و رنگین دادفر سپنتا دبیر شورای عالی امنیت ملی  این کشور ظهر امروز وارد تهران شدند ومورد استقبال منوچهر متکی وزیر امورخارجه کشورمان قرار گرفتند.

همچنین امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان نیز که در راس هیئتی بلند پایه به تهران سفر کرده است در بدو ورود مورد استقبال مجید نامجو وزیر نیرو قرار گرفت.

درهیئت ایرانی شرکت کننده در اجلاس تهران منوچهر متکی وزیر امور خارجه ، مجید نامجو وزیر نیرو ، مجتبی ثمره هاشمی دستیار ارشد رئیس جمهور و اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس جمهور حضور دارند .

همچنین قرار است در این اجلاس یک روزه که هم اکنون درتالار حافظیه مجموعه فرهنگی سعد آباد تهران  در حال برگزاری است، روسای جمهورسه کشور بیانیه ای مشترکی را در موضوعات مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و همچنین مبارزه با تروریسم به امضاء برسانند.

برخی کارشناس پیشنهاد کرده اند که سازمانی بنام سازمان کشورهای فارسی زبان تاسیس شود تا این سازمان بتواند فعالیت های سه کشور را بصورت منسجم اداره کند. به رغم اراده سران سه کشور فارسی زبان برای توسعه مناسبات و شرکت در اجلاس های سران، هنوز طرح راهبردی و منسجمی درباره ابعاد و زوایای مختلف این همکاریها ارائه نشده است.

به گزارش مهر، مناسبات اقتصادی ایران با کشورهای افغانستان وتاجیکستان درحال بهبود و روبه  پیشرفت است، با این وجود حجم مبادلات تجاری همچنان در سطح بسیار پائین نسبت به قابلیتها و ظرفیتهای موجود است.

پیوند سه کشور ایران، تاجیکستان وافغانستان با جمعیتی حدود 110 میلیون نفر پیوندی تاریخی و تمدنی است که زبان وادب فارسی و همچنین دین مبین اسلام خمیر مایه آن است. جمعیت فارسی زبانان در حال حاضر علاوه بر سه کشور مذکور در بخش هایی از کشورهای ازبکستان، هند وحوزه خلیج فارس نیز حضور دارند.