تبلیغات
نسیم - خورشید زمین را هدف گرفته است

جستجو

 

خورشید زمین را هدف گرفته است


موضوع: اخبار فناوری های نوین ،

خورشید پس از مدتها فوران پلاسمایی عظیمی را مستقیما به سوی زمین پرتاب کرده است که این فوران می تواند...

ادامه خبر درادامه مطلب

منبع: خبر گزاری مهر

خورشید پس از مدتها فوران پلاسمایی عظیمی را مستقیما به سوی زمین پرتاب کرده است که این فوران می تواند در کنار تهدید شبکه های انرژی و ارتباطاتی زمین، مناظر خیره کننده ای را در آسمان شمالی به وجود آورد.
به گزارش خبرگزاری مهر، دوربینهای رصدخانه خورشیدی ناسا روز یکشنبه انفجاری را بر روی سطح خورشید به ثبت رساند که طی آن چندین تن پلاسمای خورشیدی متشکل از گازهای باردار مستقیما به سوی زمین پرتاب شدند، رویدادی که به فوران خورشیدی شهرت دارد.

به دلیل اینکه رسیدن چنین ابرهای متراکم یونیزه شده ای به زمین چندین روز طول می کشد، انتظار می رفت انفجار ذرات باردار شب گذشته یا امروز چهارم آگوست 2010 به زمین برسد که در پی آن احتمال شکل گیری شفقهای رنگارنگ و زیبا نیز وجود دارد.

شفق شمالی زمانی به وجود می آید که ذرات پر انرژی خورشیدی با میدان مغناطیسی زمین درگیر می شوند، این ذرات در راستای خطوطی از میدان مغناطیستی که به قطبها منتهی می شوند، جاری شده و با اتمهای نیتروژن و اکسیژن اتمسفری برخورد می کنند.

این برخورد موجب بالا رفتن میزان انرژی اتمهای اتمسفری شده که این انرژی مازاد به شکل نور آزاد می شوند و پرده های نورانی خیره کننده ای به رنگهای سبز، قرمز و دیگر رنگها به وجود می آورند.

از سویی دیگر انفجارهای خورشیدی مشابه آنچه روز یکشنبه رخ داده است می تواند توفانهای ژئومغناطیسی به وجود آورد که این آتش بازی را به لایه های پایین تری از اتمسفر زمین می کشاند این توفانها در عین حال می توانند در برخی از شفقهای ساکن ویژگی های موجی شکلی ایجاد کنند.

با این همه هنوز آغاز یک توفان در خورشید نمی تواند ایجاد شفق بر روی زمین را تضمین کند. بدون وجود تعداد مناسبی از ماهواره های خورشیدی دانشمندان قادر نخواهند بود درک درستی از تاثیر انفجارهای بزرگ خورشیدی بر روی زمین به دست آورند.

از این رو به گفته محققان موسسه اختر فیزیک هاروارد- اسمیتسونیان احتمال مشاهده آتش بازی خورشید در پی این توفان 50 درصد است که برای از دست ندادن این 50 درصد نیز باید آسمانی تاریک را یافت تا بتوان با دقت آسمان شمالی را زیر نظر گرفت.

موج بزرگ خورشیدی که مستقیما زمین را هدف گرفته است نشانه ای دیگر از افزایش یافتن فعالیتهای خورشیدی پس از سکوتی غیر عادی و طولانی مدت است. فعالیت خورشید از اوج و فرودی 11 ساله برخوردار است که آخرین دوره فعالیت شدید آن در سال 2001 پایان یافته بود.

از این رو انفجار بزرگ روز یکشنبه خورشید، نشان از بیداری این ستاره عظیم دارد که می تواند برای طرفداران و شیفتگان شفقهای آسمانی خبری خوشحال کننده و برای ماهواره های ارتباطاتی، فضانوردان و برخی از تکنولوژی های زمینی خبری ناخوشایند باشد.

بر اساس گزارش نشنال جئوگرافیک، طوفانهای پر قدرت خورشیدی سیستمهای ارتباطاتی و مسیر یاب را مختل می کنند، می توانند شبکه انرژی زمین را غیر فعال کرده و برای فضانوردانی که در فضا اقامت دارند زیان بار باشند.