تبلیغات
نسیم - خودروها در آینده از هوا سوخت گیری می کنند

جستجو

 

خودروها در آینده از هوا سوخت گیری می کنند


موضوع: اخبار فناوری های نوین ،

خودروها در آینده از هوا سوخت گیری می کنند


دانشمندان اکنون می توانند با استفاده از آنزیم به دست آمده از نوعی باکتری خاک، هوای سبک را به سوختی پاک برای خودروها تبدیل کنند.

ادامه خبر درادامه مطلب

منبع: خبر گزاری مهر

باکتری "Azotobacter Vinelandii" را که معمولا می توان در اطراف ریشه گیاهان مختلف یافت، قادر به تولید نوعی آنزیم به نام "نیتروژناز وانادیوم" است که در طبیعت از گاز نیتروژن آمونیاک تولید می کند اما اکنون این آنزیم توانایی های خود را در تولید پروپان، سوخت پاکی که کاربردهای صنعتی فراوان دارد، نشان داده است.

محققان دانشگاه کالیفرنیا اعلام کردند با بهبود تدریجی این آنزیم می توان زنجیره های طولانی تری تولید کرد که از آن سوخت قابل استفاده و کاربردی به دست می آید. دانشمندان حتی امیدوارند استفاده از این آنزیم و ساخت زنجیره های طولانی تر کربن به کربن بتواند در آینده راه هایی جدید را برای تولید سوختهای ترکیبی مایع به وجود آورد.

دانشمندان دریافتند زمانی که این آنزیم از اکسیژن و نیتروژن به دور نگه داشته می شود، به صورت خودکار ساخت زنجیره های کوتاه کربنی را به طول دو یا سه اتم آغاز می کند. آنها با اعلام این توانایی جدید در آنزیم "نیتروژناز وانادیوم" به عنوان کشفی بزرگ، اعلام کردند این  توانایی می تواند در صنایع مختلف کاربردهای بسیار مهمی داشته باشد.

اما نکته هیجان انگیزتر امکان استفاده از این آنزیم به عنوان سوخت خودروها است. خودروها به واسطه احتراق ناکامل مونوکسید کربن تولید می کنند، از این رو در آینده ای نه چندان دور این امکان وجود خواهد داشت که خودروها از دودی که تولید می کنند به عنوان سوخت استفاده کنند.

همچنین این آنزیم می تواند امکان سوختگیری مستقیم از هوا را نیز به وجود آورد، در حال حاضر شیوه هایی برای تبدیل دی اکسید کربن به مونوکسید کربن وجود دارد و با کمک آنها خودروها در آینده می توانند با همان سرعتی که اتمسفر زمین را به دی اکسید کربن آلوده می کنند، این گاز را به عنوان سوخت مورد مصرف قرار دهند.

بر اساس گزارش تلگراف، با این حال عملی شدن این شیوه نیازمند مقادیر بسیار زیادی از آنزیم "نیتروژناز وانادیوم" است که دستیابی به آن بسیار دشوار است. با وجود اینکه این باکتری و آنزیم سودمندش از مدتها پیش شناخته شده اند و ژنهایی که کدهای آنزیم را در خود دارند از 20 سال پیش تا کنون جدا سازی شده اند، اما فناوری که برای تولید مقادیر مناسبی از این آنزیم وجود دارند کاملا جدید بوده و چندان کارایی ندارند.